25 Ocak 2012 Çarşamba

Font Olayı

Pazartesi günü okulumuzda yeni açılan yüksek lisans programı Game Technologies'in GateWay etkinliğine katıldık. Daha mezun vermemiş bu çiçeği burnunda programda okuyan öğrencilerin bu dönem yazdıkları programları tanıttığı bir etkinlikti. Her oyun herkese hitap edebilecek kadar güzel olmasa da (1-2 kişi tarafından bir dönemde kodlandıklarını düşünürsek hele) aralarında çok başarılı bulduğum oyunlar da vardı.
Yalnız bir oyun hariç tüm oyunlarda kullanılan fontları seçimleri bana göre hiç de güzel değildi. Alelade fontlar seçilmiş, belki de hiç font seçmekle uğraşılmadan yazılar yazıverilmiş gibiydi. Yeni karakterlerin yaratıldığı o kadar emek harcanmış oyunlarda yıllardır gördüğümüz, artık daral gelmiş fontların kullanılması pek de hoş değil.
O yüzden bugün "bak evladım böyle güzel, değişik fontlar da var" tadında bir post hazırlayayım dedim.
Öncelikle canım gülüm abduzeedonun fontlarından başlayalım. "Friday Fresh Free Fonts" başlıklı bir font dosyası var, her cuma birbirinden güzel ve ilginç fontlar oluyor. bir kaç örnekle açıklayacak olursak:
Almelovee son olarak da vazgeçilmez adres dafont.com. Bir site bir poster efendime söyleyeyim bir şeyler yapacakken bakılan ilk adres.Çeşit çeşit farklı font var. Bakmaya doyamazsınız.

Hiç yorum yok: